GeziBilen

Sector and Business Model
Yazılım /
Mahmut Samet Özdemir
 
Views
54,520
 
Campaing Code: TRFNGLP2023009
Started Date: 07.08.2023
Ended Date: 05.10.2023
Startup Phase: Büyüme
Target: ₺2,000,000
Equity Offered: %10.00
Addition Funding: Hayır
Campaing Status: Reached
Remaining Time Completed
Investment Rates (%)
%100.00
Total Investment: ₺2,000,000
Total Investor: 440
Qualified Investor: 80
Qualified Investment: ₺529,688
 

About Project

Kişiselleştirilmiş seyahat rehberi GeziBilen ile gezmeye başla!

GeziBilen; tarzına uygun rotaları ve deneyimlenmiş binlerce gezi noktasını uygulama içi navigasyon ve sesli anlatım ile keşfedebileceğin Türkiye'nin ilk dijital rehberidir.

GeziBilen

Gezmeyi ve seyahat etmeyi seven kullanıcıların, zamanlarını verimli şekilde kullanabilmeleri adına  IOS, Android ve Huawei mobil platformlarında kullanıma sunulmuş sesli ve navigasyonlu dijital rehber uygulamasıdır. Proje, gezginlerin yaşadığı olumsuz seyahat deneyimlerinden ortaya çıkmıştır. Bu deneyimi en iyi hale getirmek için GeziBilen uygulaması geliştirilmiştir. 

2019 yılında başlanan proje gelişim süreci içerik, yazılım ve pazarlama olarak ifade edilmektedir. 

İÇERİK: Türkiye'nin 20 ilinde 2500 gezi noktası ve 185 tematik rota 4 dilde, seli ve yazılı olarak oluşturulmuştur. Bir yıl boyunca 20 ilde çalışan GeziBilen ekibi tüm noktaları gezerek profesyonel fotoğraf çekimini gerçekleştirdi. Yerel halk ve yerel rehberler ile çalışarak şehir hakkında titiz bir çalışma yürüttü. Belirlenen gezi noktaları editörler tarafından Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olarak yazıldı. Aynı şekilde bu metinler stüdyo ortamında 4 dilde seslendirildi. Seslendirme çalışmasının ardından mix-master işlemleriyle beraber hazır hale getirildi. 

Çekilen fotoğraflar, yazılan içerikler, seslendirmeler gezi noktası başlığı altında bir araya geldi ve bütünü oluşturdu. Bu bütüne uygulama içi navigasyon eklenerek hazır hale getirildi. 

YAZILIM: 2019 yılında içerik üretimiyle birlikte yazılım geliştirmesine başlandı. 2021 yılının 3. çeyreğinde yapılan testler neticesinde beta versiyonu olarak yayına alındı. 2022 yılının ilk yarısı kullanıcı dönüşleri ve analizler kapsamında geliştirmeler devam etti ve 2022 yılının ikinci yarısında GeziBilen mobil uygulaması mütevazi bir tanıtım kampanyası ile kullanıcılarının beğenisine sunulmuş oldu.


PAZARLAMA: 2022 yılında pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte uygulamanın kullanıcısı sayısı yaz ayında organik bir ekilde hızla yüz bin indirene ulaştı. GeziBilen mobil uygulaması 2022 yılının son 6 ayı ve 2023 yılının ilk 6 ayında marklar ile gerçekleştirmiş olduğu iş birliktelikleri ve etkili sosyal medya yönetimi ile organik olarak büyük tanıtım bütçeleri kullanılmadan 125 bin indirilmeye ve 93 bin kayıtlı üyeye ulaştı.

%30 BEDELSİZ PAY HEDİYE KAMPANYASI

24.07.2023 ve 04.08.2023 tarihlerinde ön talep başvurusunda bulunan ve bu taleplerini kampanya başlangıcından itibaren ilk üç gün içinde (09.08.2023 saat 23:59'a kadar) gerçekleştirmeleri durumunda %30 bedelsiz hediye pay verilecektir.

 • Kampanya 7 Ağustos 2023, Pazartesi günü fonlamaya açılacaktır.
 • Kampanya için ön talep toplanacaktır.
 • Ön talep proje inceleme tarihinden 4 Ağustos 23:59'a kadar platform üzerinden iletilecektir.
 • Form haricinde yapılan başka herhangi bir mecradan ön talep kabul edilmeyecektir.
 • Ön talepte bulunan yatırımcıların kampanya başlangıç gününden itibaren 3 gün içerisinde(9 Ağustos Çarşamba saat 23:59'a kadar) yatırımlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
 • Ön talepte bulunarak belirlenmiş tarih içerisinde yatırım yapan yatırımcılarımıza %30 bedelsiz hisse verilecektir. Örneğin 100 TL ön talepte bulunan bir yatırımcı ilgili tarih içerisinde 100 TL yatırdığında 30 TL'lik payı bedelsiz olarak alacaktır.
 • Bu bedelsizden faydalanmak için ön talep formunda belirtilen tutar kadar yatırım yapılması gerekmektedir. Daha az yapılan yatırımlarda %30 kampanyasından faydalanılmayacaktır. Daha fazla yapılan yatırımlarda ise en fazla talep formunda belirtilen tutar kadar %30 bedelsiz hediyeden faydalanılabilecektir.

Ön talep haricinde kampanya başlangıç tarihinden itibaren ilk 12 gün (18 Ağustos 2023 saat 23:59'a kadar) yatırılan tutarlara %15 bedelsiz hediye pay verilecektir.

YATIRIMCILARA ÖZEL YAZ HEDİYESİ

 • 250 TL - 1.000 TL arasında yatırım yapanlara bir (1) adet 22,99 TL değerindeki "1 Rota" hediye edilecektir.
 • 1.000 TL - 1.500 TL arasında yatırım yapanlara bir (1) adet 44,99 TL değerindeki "Haftalık Üyelik" hediye edilecektir.
 • 1.500 TL - 5.000 TL arasında yatırım yapanlara bir (1) adet 69,99 TL değerindeki "Aylık Üyelik" hediye edilecektir.
 • 5.000 TL ve üzeri yatırım yapanlara (1) adet 199,99 TL değerindeki "Yıllık Üyelik" hediye edilecektir.
 • 100.000 TL ve üstü yatırım yapanlara ise oteller ve acenta iş birlikteliklerimiz de gerçekleştirdiğimiz GeziBilen paket satışlarını yapabilecekleri ve bu satışları yaptıkça cirodan pay kazanabilecekleri kurumsal modül açılacaktır. Detaylar 100.000 TL üzeri yatırım yapan yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

GeziBilen, IOS, Android ve Huawei mobil platformlarında toplamda 125 binden fazla indirilmiş olup, 90 bin kayıtlı üyeye ve 25 bin aktif kullanıcıya sahiptir. Son bir yıl içinde, rotaları inceleyen gezgin sayısı 115 bini aşmıştır. Aynı dönemde, uygulama içerisindeki gezi noktaları da 280 binden fazla kez okunmuştur.

 

İŞ BİRLİKTELİKLERİMİZ

 • Passo (Tarihi ve külterel bilet alımları sonrası GeziBilen'in premium üyeliğine yönelik satış iletişiminin sağlanması)
 • RentGO (GeziBilen kullanıcılarına özel RentGo araç kiralamalarında uygulanacak indirim kampanyası)
 • Anadolu Kültürel Girişimcilik (Topkapı sarayı mağaza satışı noktasında kasa önünde premium üyelik satış süreci)
 • ininal (ininal kullanıcılarına GeziBilen premium üyelik indirim kampanyası)
 • Obilet (GeziBilen kullanıcılarına özel Obilet markasında yapacakları alışverişlerde uygulanacak indirim kampanyası)
 • Biletino (GeziBilen etkinlik takviminde gerçekleşen satışlardan pay alınması)
 • Zubizu (Zubizu kullanıcılarına GeziBilen premium üyelik indirim kampanyası)
 • Walkers (Walkers kullanıcılarına GeziBilen premium üyelik indirim kampanyası)
 • Ersa Saat (GeziBilen kullanıcılarına özel Ersa Saat markasında yapacakları alışverişlerde uygulanacak indirim kampanyası)
 • Tommlife (GeziBilen kullanıcılarına özel Tommlife markasında yapacakları alışverişlerde uygulanacak indirim kampanyası)
 • Türkiye Finans (Türkiye Finansa kullanıcılarına GeziBilen premium üyelik indirim kampanyası)

 

GİRİŞİM HAKKINDA

GeziBilen Dijital Rehber mobil uygulaması, 2019 yılında M. Samet ÖZDEMİR ve Furkan KORKUTATA tarafından İstanbul'da kurulmuş ve geliştirilmeye başlamıştır.

Uygulamanın temel amacı, gezginlere tatilleri ve seyahatleri boyunca şehirleri keşfederken kusursuz bir deneyim sunmaktır. Sesli, görsel ve uygulama içi navigasyon gibi deneyimlenmiş içeriklerle kullanıcılara rehberlik etmek ve gezilerini daha keyifli hale getirmek hedeflenmektedir. Faz I'de, Türkiye'nin en çok turist çeken 20 il seçilmiştir. Bu illerdeki tüm içerikler, GeziBilen ekibi tarafından özenle hazırlanmış ve gezilerek fotoğraflanmış, yazılmış ve seslendirilmiştir.

GeziBilen, seyahat ve turizm başlığı altında farklı kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren bir tamamlayıcı hizmet sunar. Hafta sonu gezileri, iş gezileri, farklı şehirlere yapılan seyahatler, doğa gezileri,lezzet rotaları, tarihi ve turistik yerleri keşif amaçlı ziyaretler gibi pek çok kullanım senaryosunda pratik çözümler sunar. Uygulama, herkesin ihtiyaç duyduğu güncel ve doğru bilgilerle kullanıcılarına destek olur.

GeziBilen, IOS, Android ve Huawei mobil platformlarında 125 binden fazla indirme sayısına ulaşmış, 90 bin kayıtlı üyeye ve 25 bin aktif kullanıcıya sahiptir. Son bir yıl içinde rotaları inceleyen gezgin sayısı 115 bini aşmıştır. Ayrıca, uygulama içerisinde yer alan gezi noktaları son bir yıl içinde 280 binden fazla kez okunmuştur.

Asıl hedef kitlesi yurt dışından Türkiye'ye gelen yabancı turistler olan GeziBilen'in, Türkiye'de başlamasının önemli bir avantajı vardır. Ülkemiz, turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olduğu için ürün pazar entegrasyonu için değerli bir test ortamı sunmaktadır.


UYGULAMA İÇİ ETKİLEŞİM SAYILARI

 • 117.484 Rota İncelendi
 • 288.728 Gezi Noktası İncelendi
 • 22.754 Blog Okundu
 • 2.158 Etkinliğe Gidildi
 • 11.954 Gezi Noktası Gidilecek Yer Olarak İşaretlendi
 • 3.772 Rota Gezilecek Yer Olarak işaretlendi

 

SAYILARLA GEZİBİLEN

 • 01.01.2022 ve 01.07.2023 tarihleri arasında 125.000 indirilmeye ulaşılmıştır. (80.000 indiirilme organik olarak oluşmuştur)
 • 01.01.2022 ve 01.07.2023 tarihleri arasında 93.000 üyeye ulaşılmıştır.
 • 4 Dilde 1.855.000 kelime içerik
 • Uygulama içinde 3.736 yorum
 • 15.900 Dakika sesli içerik

 

DETAYLARIYLA UYGULAMA İÇİ İÇERİKLERİ

Gezi Noktası: Gezginlerin, ziyaret ettikleri şehirlerde gezip görmesi gereken yerlere, gezi noktası denir. Yazılı ve görsel içerik olarak uygulama içerisinde yer alır. Bu noktalar doğa, tarihi, dini, müze ve simgesel olarak kategorilendirilmiş olup gezmek isteyen herkese uyacak şekilde organize edilmiştir.

Tematik Rota: Şehri her yönüyle tanımaya, keşfetmeye yönelik hazırlanmış gezi güzergahlarıdır. Tematik rotalar gezginlerin ilgi yönlenlerine göre özel olarak hazırlanmıştır. Bu rotalar oluşturulurken öncelikle 20 ile gidilmiş, buradaki yerel esnaf ile görüşülmüş, yerel tur rehberleri ile çalışılmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın il özelinde yaptığı çalışmalar incelenmiştir.

Tüm bu bilgiler ışığında ofis süreci başlatılarak profesyonel tur rehblerinin editörlüğünde rotalar oluşturulmuştur. Her şehir için 5 aynı temada rota olduğu gibi bazı iller için o şehir özelinde ve kentin ruhunu yansıtan özel rotalar yapılmıştır. Tarihi ve turistik zenginliği, gelen turist sayısı göz önünde bulundurularak en çok rota İstanbul için hazırlanmıştır. Sabit temalara örnek vermek gerekirse; Çok Zamanı Olmayanlar, Keşfetmeye Doyamayanlar, Çarşı Pazar Her Şey Var, 5 Vakit İbadet, Çan ve  Hazan Sesleri, Tabiatın Hazineleri rotaları gösterilebilir. Şehrin temasına uygun özel rotaları örnek vermek gerekirse; Yolların Kavuştuğu Kent: Harran, Başkent'in Eski Medeniyetleri, 7'den 70'e Buluşma Yerleri, Hanlar Hamamlar, Ata'nın İzinde, Başkent'in Konsept Müzeleri, Çocuğunuzla Masal Gibi Bir Gün, Alanya'yı Bir Günde Keşfet, Plaj Rotası, Yaylalar Yaylalar, Osmanlı'nın Bursa'daki Hazineleri, Bir Mudanya Mucizesi, Osmanlı'nın İzinde Bursa, Hristiyanların Rönesansı, Türbeler Şehri: Bursa, Bozcaada Turu, Savaşın İzleri, Yöresel Lezzet Durakları, Kartpostal Mekanları, Antik Kent Ruhu, Bisiklet Rotası, Adrenalin Turu

İller: TÜİK verileri baz alındığında Türkiye'nin turistler tarafından en çok ziyaret edilen illeri GeziBilen'in FAZ 1 çalışması kapsamına alınmış ve bu illerdeki gezi noktalarına gidilmiştir. Bu iller: İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Artvin, Çanakkale, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kars, Kastamonu, Konya, Mardin, Muğla, Nevşehir, Trabzon, Şanlıurfa ve Van

Diller: Uygulama, Türkiye'ye gelen turistlerin konuştuğu diller dikkate alınarak, Türkçe haricinde İngilizce, Almanca ve Rusça olarak düzenlenmiş şekilde hizmet vermektedir.

Etkinlik Takvimi: Şehirlerdeki konser, tiyatro, bale ve söyleşi gibi tüm etkinliklerin listelendiği, satın alınabildiği ve takvime eklenebildiği alandır.

Keşfet: Kullanıcıların sosyal medya formunda fotoğraf paylaşabildiği ve yazı yazabildiği akıştır. Gezginler, tarihi ve turistik noktalarını paylaşabilsin, o şehirdeki diğer gezginler ile tanışıp bir araya gelebilsin diye keşfet kısmı kullanıma açılmıştır. Kullanıcılar bu alanda birbirlerini tanıyabilir, arkadaş olarak ekleyebilir ve DM atabilirler. Bu amaçla GeziBilen'i dışa dönük ve etkileşime açık bir platform hâline getirilmiştir.

Blog: Şehirleri daha yakından tanınabilmesi için yazılmış interaktif içerikler.

Popüler Fotoğraflar: Beğenilen fotoğrafların popülaritesine göre listelendiği alandır.

Rozetler ve Rütbeler: Kullanıcıların uygulama deneyimlerine göre aldığı özelliklerdir. Kullanıcılar ne kadar rota deneyimlerse attığı adım ve gittiği noktaların özelliğine göre (tarihi, dini, müze, doğa...) rütbe ve rozet kazanır. Kullanıcılar bu sayede diğer kullanıcılar nezdinde daha fazla itibar ve güven kazanır. 

Şehir Rehberi: Seçilen şehre dair kamu kurumlarından konsolosluklara kadar bilgiler yer alır. Gezginler, gittikleri yerde kendilerini yalnız hissetmezler. 

BilenBilir: Tercih edilen şehir hakkında özel bilgilerin yer aldığı sayfadır. Şehir hakkında spesifik bilgiler yer alır.

Öneride Bulun: Kullanıcılar uygulama içerisine eklenmesi için rota ve gezi noktası önerisinde bulunabilir. 

 

UYGULAMANIN HEDEFİ

Türkiye'de ve dünyada genişleyen bir turizm pazar ağı bulunmaktadır. Geleneksel yöntemlerin dışında sağlık, kültür, spor turizmi başlıklarıyla değişim gösteren turizm sektörü ulaşım, yemek, barınma gibi birçok sektörle paydaştır. Bu paydaşlar arasında son yıllarda teknoloji şirketleri ve mobil uygulamalar da yerini almaya başlamıştır. 

Verilere göre Türkiye, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen 4. ülkesidir. Türkiye'de yabancı turist pazarı 2023 itibarıyla 50 milyonu geçerken yerli turist sayısı ise 40 milyonu aşmıştır. Bununla birlikte GeziBilen'in uygulamaya dahil etmeyi hedeflediği 5 Avrupa ülkesiyle birlikte 500+ milyonluk bir turist pazarına hitap edecektir. Bu pazarla birlikte 320 milyar dolarlık bir pazara ulaşmış olacaktır. 

 
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için, amaçlarla sınırlı ve gizliliğe uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Çerezleri nasıl kullandığımızı incelemek ve çerezleri nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.