Focused Pupa

Sector and Business Model
Eğitim / B2C
Mehmet Aydin
 
Views
13,811
 
Campaing Code: TRFNGLP2022010
Started Date: 20.06.2022
Ended Date: 18.08.2022
Startup Phase: Büyüme
Target: ₺1,200,000
Equity Offered: %15.00
Addition Funding: Hayır
Campaing Status: Reached
Remaining Time Tamamlandı
Investment Rates (%)
%100.00
Total Investment: ₺1,200,000
Total Investor: 208
Qualified Investor: 17
Qualified Investment: ₺259,280
 

About Project

Odaklan, Motive ol ve Pupa Coin Kazan.

Focused Pupa, telefondan uzakta geçirilen vakti sosyal fayda tokeni olan PupaCoin’e dönüştürür ve biriktirilen PupaCoin’ler ile sosyal sorumluluk projelerine ücretsiz bağış yapılmasını sağlar.

Focused Pupa

Focused Pupa; basit anlamda ve en temel özellikleri ile düşünüldüğünde bir zamanlayıcı ve kronometre aracıdır. Oyunlaştırılmış altyapısı ve kendine özel kurgusu sayesinde kullanıcılarına düzenli odaklanma seansı yaptırmayı vaad eder. Uygulama üzerinden kazanılan PupaCoin'lerin sosyal sorumluluk projelerine bağışlanabilmesini sağlar. 

Focused Pupa; kullanıcılarının telefon kullanım alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmelerine ve daha verimli vakit geçirmelerine yardımcı olan bir odaklanma uygulamasıdır. Uygulamanın işleyişi kullanıcıları motive edici faktörler üzerine inşa edilmiştir ve bunların başında PupaCoin gelmektedir. PupaCoin, odaklanma seanslarını başarıyla tamamlayan kullanıcılara verilen ve Focused Pupa’nın işbirliği yaptığı sosyal fayda sağlayan sivil toplum kuruluşlarının (dernek, vakıf, stk vs) projelerine ücretsiz olarak bağış yapmalarını sağlayan bir sosyal fayda tokenidir.

Sadece dokuz ay içerisinde 340.000 den fazla indirilen ve her ay artan kullanıcı sayısı, Focused Pupa’nın dış pazarlarda pozisyon alması için teşvik edici bir altyapı oluşturmuştur. Focused Pupa ile Türkiye'de elde edilmiş olan tecrübeyi, ürünü yurtdışına açarak globalde de başarılı ve rakipleri ile mücadele edebilen bir mobil uygulama girişimi olması amaçlanmaktadır. Global kullanıcıların verimlilik kategorisinde ilk tercih edecekleri uygulamalar arasında yer almak Focused Pupa’nın vizyonudur.

 

Uygulama Özellikleri

 • Normal ve Derin Odaklanma & Kronometre
 • Başarı Rozetleri, Level Atlama, Zirvedekiler Sayfası
 • Arkadaşlık, Mesajlaşma Modülleri ve Seans Bildirimi, Arkadaş Arama
 • Lokasyona ve Seviyeye Uygun Detaylı Ödül Tanımlayabilme
 • Arkadaş Davet, Sürpriz Kutusu, Video İzle, Soru ve Anket Cevapla, Kendini Test Et
 • Detaylı Seans Raporları
 • Kişiselleştirilmiş push mesajlar

 

Yerel Pazara Uygunluk

Türkiye özelindeki ihtiyaçlar ve sorunlar baz alınarak geliştirildi. Böylelikle Focused Pupa global oyuncuların olası Türkiye pazarına yönelişleri durumunda pazarda büyük bir açık bırakmamaktadıır.

Teknik Avantajlar

Ekipte bulunan yazılımcıların en az 14 yıl sektörel deneyimi bulunmaktadır ve ekip üyeleri proje ortağı konumundadır. Focused Pupa'nın sahip olduğu ekip motivasyonu ve organizasyonel yapısı, inovasyonları ve geliştirmeleri teşvik edici hale getirmektedir.

Ücretsiz Kullanım

Global piyasadaki birincil rakiplerin başında yer alan Forest, Türkiye’de iOS kullanıcılarına 69,99TL ücretle uygulamayı indirme imkanı sunmaktadır. Focused Pupa kullanıcıları ise uygulamadaki temel özelliklerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmekte ve kazandıkları PupaCoin’leri sosyal fayda odaklı projeler için bağış yapmak için kullanabilmektedirler.

Bağış Kampanyaları

Focused Pupa, elde ettiği uygulama içi reklam gelirlerinin yarısını sosyal fayda sağlayan vakıf, dernek ve STK’ların projelerine bağışlar. Hangi projeye ne kadar ödeme yapılacağına, Focused Pupa kullanıcıları yaptıkları PupaCoin bağışları ile karar verirler. Focused Pupa’nın günlük olarak bağış için ayırdığı miktar, projelere yapılan PupaCoin bağış miktarına göre orantılı şekilde paylaştırılır.

 

Tanıtım Kanalları

 • Influencer Marketing
 • Sponsorlu sosyal medya reklamları
 • Mağazalarda uygulama indirme reklamları
 • Kullanıcıların birbirlerine tavsiyeleri
 • Vakıf, dernek ve STK’ların kampanyalarını kendi kitlelerine duyurması

Influencer marketing ile Türkiye’de tanıtımlara başlandı. Bu kanal, instagram etkinliklikleri, çekilişler ve sponsorlu reklamlar ile desteklendi. Takipçileri Focused Pupa’nın hedef kitlesi ile uyuşan influencerlar ile yapılan etkili tanıtım çalışmaları sayesinde erken aşama kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşıldı. Kullanıcıları sanal ve fiziksel ödüller ile odaklanmaya teşvik edici yapısı sayesinde kısa sürede düşük reklam ve tanıtım bütçesi ile yüksek sayıda kullanıcı edinme sağlandı.Uygulamamız Türkiye’de kullanıcılarına PupaCoin ile ödül alma imkanı sunmaktadır. Uygulamanın global versiyonunda bağış kampanyaları aktif edildiğinde Türkiye’de uygulanan ödüllendirme yapısı bağış kampanyalarına dönüştürülecektir.

Uygulamada bulunan davet et “PupaCoin” kazan altyapısı ile de kullanıcıların yaklaşık %20’si davet yoluyla kazanılıp bu altyapı ile reklam ve tanıtım yapılmasa dahi kullanıcı artışı devam etmektedir.

Başarılar

 • Uygulama 9  ayda 340.000 kayıtlı kullanıcıya ulaştı.
 • BTM kuluçka programına seçilip, BTM aracılığı ile AWS Activate programından toplam 35.000 USD karşılıksız sunucu kredisi alındı.
 • 1 iş fikri sahibi ve 3 yazılımcı ortak olarak başlanan sürece 4 yazılımcı, 2 proje asistanı ve 1 dijital pazarlama sorumlusu da eklenerek 11 kişilik bir ekip oluşturuldu.
 • İlk 9 ay içerisinde 213.800 TL Uygulama İçi Reklam Gösterimi Geliri elde edildi.
 • AppStore 4.2 ve PlayStore 4.4 yorum puanları olarak güncellendi.

100’den fazla girişimin katılım sağladığı Dijital Melek Yatırımcılık 5. Dönem Girişimleri’nde 11 finalistin arasından 4. olmuştur.