Exotoll

Sector and Business Model
Otomotiv, Yazılım / B2C
Berkay Dinçer
 
Views
12,468
 
Campaing Code: TRFNGLP2024006
Started Date: 17.05.2024
Ended Date: 11.07.2024
Startup Phase: Büyüme
Target: ₺10,000,000
Equity Offered: %10.00
Addition Funding: %20.00
Campaing Status: Failed
Remaining Time Completed
Investment Rates (%)
%82.61
Total Investment: ₺8,261,261
Total Investor: 405
Qualified Investor: 91
Qualified Investment: ₺6,239,011
 

About Project

Yolunuz açık olsun.

Avrupa’daki otoyollarda geçiş sistemlerinin dağınık yapısını tek platformda bütünleştiren Exotoll, dünyanın ilk otoyol teknoloji SuperApp'i olma hedefiyle yatırımcılarla buluşuyor!

Exotoll

Hedef Kitlemiz;

Türkiye Gurbetçisi, Balkan Gurbetçisi ve Avrupa içerisinde dolaşımda olan tüm araç sınıfları.

 • Türkiye’ye giriş yapan Ticari ve binek yabancı plakalı araçlar,
 • Türkiye’ye gelen gurbetçiler,
 • Türkiye’den çıkış yapan yerli ticari ve binek sınıfı araçlar,
 • Avrupa içerisinde dolaşımda olan ticari ve binek sınıfı araçlar,
 • Balkanlara seyahat eden balkan gurbetçileri, 

Exotoll.com, Türk mühendisler tarafından tasarlanmıştır ve geliştirilmektedir. 

Exotoll Teknoloji, 2024-2028 yılları arasında Avrupa kıtasının ilk otoyol ekosistemini oluşturmayı amaçlamaktadır. 

Exotoll olarak, Avrupa ülkeleri arasındaki otoyol geçişleri ve sürücü deneyimini yükselten teknik entegrasyonu sağlayarak otoyol sistemlerinin dijitalleşmesine öncülük ediyoruz. 

Geliştirdiğimiz teknolojinin amacı, otoyolları daha kullanışlı ve sorunsuz hale getirmektir. Exotoll, sürücülerin daha hızlı geçiş yapabilmelerine, ödeme işlemlerinin kolaylaşmasına, yolculuk esnasında yaşanabilecek tüm aksaklıkların giderilmesine ve trafik akışının daha düzenli hale gelmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir. 

Bu yenilikçi teknoloji, seyahat edenler için büyük bir kolaylık sağlanmasını ve daha verimli bir otoyol kullanıcı deneyimi sunmayı planlamaktadır.

Öncelikle projemizi tam ifade etmeliyiz. Bunun için senaryolar halinde anlatıyoruz;

Senaryo 1-: Örneğin Almanya Frankfurt şehrinde yaşayan bir gurbetçimiz Türkiye’ye gelirken yaz dönemlerinde 4 farklı ülkeden geçiş yapıyor. Avusturya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan. Bu ülkelerden geçiş yaparken sürücüler her ülkenin ücretli otoyollarında geçerli olan ayrı ayrı vinyet ürününe ihtiyacı oluyor. Sürüş esnasında farklı ülkelere ait internet sitelerinden detaylı bilgiler doldurarak ortalama 4 ülke için 7 dakika ile 16 dakika zaman kaybetmektedir. Exotoll ‘un ilk ürünü tam da buradaki kronik sorunu çözüyor. 

Çözüm: Exotoll Sayesinde 9 saniye içerisinde ihtiyacı olan tüm ülkelerin vinyetini apple pay/google pay veya kredi kartıyla satın alıyor ve yolculuğuna vakit kaybetmeden devam ediyor.

Senaryo 1.1: Gurbetçimiz Türkiye’ye giriş yaptı. HGS’ye ihtiyacı var, gurbetçilerimiz genelde önceki yıllarda satın aldığı HGS’leri unutuyorlar veya bulundukları ülkedeki yasal problemler sebebiyle etiketleri söküyorlar. HGS’yi yeniden aktif etmek, bakiye yüklemek veya yeni abonelik yapmak için gümrük sınırlarına yakın HGS bayilerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Ülkemizdeki otoyol ücret farklılıkları nedeniyle Edirne’den, Mersin’e giden bir gurbetçimiz 1000 TL bakiye yeteceğini düşünerek yükleme yapıyor. Daha sonra bu bakiye Ankara’da bitiyor. Ankara’dan sonra geçiş yaptığı her gişeden “Kaçış İhlali Cezası” gerçekleşiyor. 

Gurbetçi vatandaşlarımıza giden kaçış ihlali ve trafik cezaları gişedeki polis kontrolü varsa tebliğ ediliyor. Aksi halde yurt dışı ikameti tebliğ edilmiyor. Bu sebepten ötürü yolcular geçiş ihlali yaptıklarını Türkiye’den çıkış yaparken pasaport kontrol sırasında öğreniyorlar. 

Çözümlerimiz;
1-Exotoll’un ürünü olan Rota Oluşturucu sayesinde Gurbetçimiz Vinyet’in zorunlu olduğu ülkelerden alacağı Vinyetlerini ve Edirne Kapıkule’den, Mersin’e kadar ne kadar HGS bakiyesi yüklemesi gerektiğini öğrenip gerekli satın almalarını önceden gerçekleştirebiliyor. 

2- Gurtbetçimizin tarafına yazılan trafik cezaları ve Kaçış İhlali cezalarını Exotoll’un ürünü olan Kapsamlı Takip Sistemi ile öğrenebiliyor ve her şeyi anlık ödeyebiliyor. 

3- Türkiye’ye giriş yapan yabancı plakalı araçların şase, HGS etiket numarası ve plaka sorgulama sistemi sayesinde daha önce varsa HGS aboneliğini yeniden aktif etmek, abonelik yoksa online bir şekilde HGS aboneliği başlatmak ve HGS bakiyesi yüklemelerini sağlamak mümkün. Üstelik önceden tanımladıkları kartlarla otomatik ödeme sayesinde kaçış ihlalleri olsa dahi, karttan otomatik tahsil edilmesini sağlamayı hedeflemekteyiz.  

Senaryo 2: Viyana’da yaşayan bir Avusturyalı genelde hafta sonları, tatil günleri ve benzeri boş günlerinde Slovenya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti veya Polonya’ya gider. Birbirlerine çok yakın ve gümrük sınır denetim kapıları olmadığı için bu bölgelerdeki yerel halk gezmeyi, kamp yapmayı çok sever. Bu sebepten ötürü vinyetlerin süre takipleri çok önemlidir. Bazı sürücüler Viyana’dan Slovenya bölgesine geçerken satın aldığı vinyetin süresi olduğunu düşünür ve Slovenya’da otobanı kullanır. Sürücünün eğer vinyeti yoksa veya süresi dolduysa ceza işlemi gerçekleştirilir. 

Çözüm: Vinyeti olmayan kullanıcı, Exotoll mobil uygulaması sayesinde şebeke değişimi esnasında sistem otomatik olarak tanımlı plakayı bulunduğu ülkedeki ilgili kurum aracılığıyla denetler ve vinyeti yoksa mobil uygulama ile bildirim gönderir. “Slovenya’da bulunuyorsun. Vinyetin yok, ceza işlemi olmaması için hemen vinyet satın al” Bu sayede sürücü 250 - 3000 Euro arasındaki cezadan kurtulur ve vinyetini 9 saniye içinde satın alır. Exotoll mobil uygulama sayesinde sürücünün vinyeti olup olmadığını sistem otomatik kontrol ederek mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunar.

Senaryo 3: Exotoll, Avrupa kıtasının tüm otoyol sistemlerini birbirine entegre etmeyi hedefleyen bir ekosistemdir. Türkiye plakalı bir araç Eğer ki örneğin Kosova’yı ziyaret edecekse 2 seçeneği vardır. 

Bulgaristan rotası ve Yunanistan rotası

Yunanistan Rotasını tercih ederse, Yunanistan’da gişe sistemi mevcuttur. Gişelerde ödemeyi kart ile ya da nakit yapmak zorundadır. Makedonya’da Gişe sistemi vardır. Fakat ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde Yunanistan’dan Makedonya’ya geçiş yapılacağı sınırlarda çok sıra olduğu için, Yunanistan üzerinden, Bulgaristan Bansko istikameti üzerinden Makedonya'ya geçiş yapar. Bu durumda;

Yunanistan’da Gişe sistemi > Bulgaristan’da Vinyet > Makedonya’da gişe sistemi 

Eğer kullanıcı Exotoll kullanmıyorsa: Her gişede duracak ve ödemeyi kartı ile yapacaktır. Bazen Türkiye kartları Yunanistan’daki kart takas anlaşmalarından ötürü reddediliyor. Bu nedenle sürücüler nakit ödeme yapmak zorunda kalıyorlar. Bu durumda Yunanistan’da nakit ödeme, Makedonya’da kart veya nakit ödeme, Bulgaristan’da vinyet satın alma yapılacaktır. 

Ortalama süre kaybı yaklaşık 45 dakika. Üstelik 10X fiyata satılan bir ürün, 20X fiyata satılabiliyor. Bu durumda ekstra olarak para ve zaman kaybı söz konusu olabilmektedir.

Eğer kullanıcı Exotoll kullanıyorsa: Bu bahsettiğimiz senaryoda hiçbir gişede ödeme yapmasına gerek kalmayacak, vinyet satın almak için bekleme yapmayacak ve mobil uygulamaya tanımladığı bilgiler sayesinde her şey otomatik olarak gerçekleştirilecek. 

Senaryo 4: Türkiye’ye giriş yapan yabancı plakalı bir gurbetçimiz tatil sonrası yaşadığı ülke Almanya’ya dönüş yaparken 4 ülkeden geçiş yapmaktadır. Bu ülkelerden geçiş yaparken bazen trafik cezaları, karayolları ihlalleri gerçekleştirilebiliyor. Bu cezaların tebligatlarının Almanya’daki adresine ulaşması ayları bulabiliyor. Üstelik başka ülkede ceza gerçekleştiği için ilave Avukat masrafları ve harç ücretleri eklenebiliyor. 

Örneğin, Bulgaristan’da 30 Euro bedeli olan bir cezanın tebligatı, Almanya’ya ulaştığında 5 ila 16 ay arasında ulaşıyor ve ceza bedeli 1200 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Çözüm: Exotoll “Kapsamlı Takip Sistemi” sayesinde, Almanya’ya dönüş yapan bir sürücü, Bulgaristan ya da Macaristan’da gerçekleşen cezayı online görebiliyor ve ödemesini hemen yapabiliyor. Bu sayede ülkelerin cezayı anlık tahsili ve sürücünün cezadan tasarruf yapması sağlanıyor. Üstelik bu özellik sayesinde ülkelerin ceza tahsilatı daha verimli hale gelebiliyor.

Exotoll Vizyonu

 • Dünyanın ilk Otoyol ekosistemi/SüperApp’i olmak.
 • 2024-2026 Yıllarında Avrupa’nın en çok kullanılan sürücü mobil uygulaması olmak.
 • 2025-2026 Yıllarında Ortadoğu pazarına giriş yapmak. 
 • 2025-2028 Yıllarında Türkistan coğrafyasında operasyona başlamak. 
 • 2025- 2028 Yılları arasında Türkiye’ye 18.22 Milyar TL tasarruf sağlatmak.
 • 2028 yılı sonuna kadar unicorn olmayı hedefleyerek EXIT yapmak.

%40 BEDELSİZ PAY HEDİYE KAMPANYASI

Kampanya için 6 Mayıs 2024 - 12 Mayıs 2024 (saat 23.59'a kadar) tarihleri arasında ön talep toplanacaktır.

Kampanya 17 Mayıs 2024 Cuma günü fonlamaya açılacaktır.

6 Mayıs 2024 - 12 Mayıs 2024 (saat 23.59'a kadar) tarihleri arasında ön talep başvurusunda bulunan ve bu taleplerini kampanya başlangıcından itibaren ilk beş gün içinde (21.05.2024 saat 23:59'a kadar) gerçekleştiren yatırımcılara %40 bedelsiz hediye pay verilecektir.

Form haricinde yapılan başka herhangi bir mecradan ön talep kabul edilmeyecektir.

Ön talepte bulunan yatırımcıların kampanya başlangıç gününden itibaren 5 gün içerisinde (21 Mayıs Salı saat 23:59'a kadar) yatırımlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Ön talepte bulunarak belirlenmiş tarih içerisinde yatırım yapan yatırımcılarımıza %40 bedelsiz hisse verilecektir. Örneğin 1000 TL ön talepte bulunan bir yatırımcı ilgili tarih içerisinde 1000 TL yatırdığında 400 TL'lik payı bedelsiz olarak alacaktır.

Bu bedelsizden faydalanmak için ön talep formunda belirtilen tutar kadar yatırım yapılması gerekmektedir. Daha az yapılan yatırımlarda %40 kampanyasından faydalanılmayacaktır. Daha fazla yapılan yatırımlarda ise en fazla talep formunda belirtilen tutar kadar %40 bedelsiz hediyeden faydalanılabilecektir.

Ön talep haricinde kampanya başlangıç tarihinden itibaren ilk 14 gün (30 Mayıs 2024 saat 23:59'a kadar) yatırılan tutarlara %25 bedelsiz hediye pay verilecektir.


 

 
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için, amaçlarla sınırlı ve gizliliğe uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Çerezleri nasıl kullandığımızı incelemek ve çerezleri nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.