GeziBilen

Sector and Business Model
Yazılım, B2B, B2C
Mahmut Samet Özdemir
 
Views
49064
 
Campaing Code: TRFNGLP2023009
Started Date: 07.08.2023
Ended Date: 05.10.2023
Startup Phase: Büyüme
Target: ₺2,000,000
Equity Offered: %10.00
Addition Funding: Yok
Campaing Status: Reached
Remaining Time Completed
Investment Rates (%)
%100.00
Total Investment: ₺2,000,000
Total Investor: 440
Qualified Investor: 80
Qualified Investment: ₺529,688
 

Ürün ve Üretim

Proje Hakkında Özet Bilgi

Gezmeyi ve seyahat etmeyi seven kullanıcıların, zamanlarını verimli şekilde kullanabilmeleri adına  IOS, Android ve Huawei mobil platformlarında kullanıma sunulmuş sesli ve navigasyonlu dijital rehber uygulamasıdır. Proje, gezginlerin yaşadığı olumsuz seyahat deneyimlerinden ortaya çıkmıştır. Bu deneyimi en iyi hale getirmek için GeziBilen uygulaması geliştirilmiştir. 

2019 yılında başlanan proje gelişim süreci içerik, yazılım ve pazarlama olarak ifade edilmektedir. 

İÇERİK: Türkiye'nin 20 ilinde 2500 gezi noktası ve 185 tematik rota 4 dilde, seli ve yazılı olarak oluşturulmuştur. Bir yıl boyunca 20 ilde çalışan GeziBilen ekibi tüm noktaları gezerek profesyonel fotoğraf çekimini gerçekleştirdi. Yerel halk ve yerel rehberler ile çalışarak şehir hakkında titiz bir çalışma yürüttü. Belirlenen gezi noktaları editörler tarafından Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olarak yazıldı. Aynı şekilde bu metinler stüdyo ortamında 4 dilde seslendirildi. Seslendirme çalışmasının ardından mix-master işlemleriyle beraber hazır hale getirildi. 

Çekilen fotoğraflar, yazılan içerikler, seslendirmeler gezi noktası başlığı altında bir araya geldi ve bütünü oluşturdu. Bu bütüne uygulama içi navigasyon eklenerek hazır hale getirildi. 

YAZILIM: 2019 yılında içerik üretimiyle birlikte yazılım geliştirmesine başlandı. 2021 yılının 3. çeyreğinde yapılan testler neticesinde beta versiyonu olarak yayına alındı. 2022 yılının ilk yarısı kullanıcı dönüşleri ve analizler kapsamında geliştirmeler devam etti ve 2022 yılının ikinci yarısında GeziBilen mobil uygulaması mütevazi bir tanıtım kampanyası ile kullanıcılarının beğenisine sunulmuş oldu.


PAZARLAMA: 2022 yılında pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte uygulamanın kullanıcısı sayısı yaz ayında organik bir ekilde hızla yüz bin indirene ulaştı. GeziBilen mobil uygulaması 2022 yılının son 6 ayı ve 2023 yılının ilk 6 ayında marklar ile gerçekleştirmiş olduğu iş birliktelikleri ve etkili sosyal medya yönetimi ile organik olarak büyük tanıtım bütçeleri kullanılmadan 125 bin indirilmeye ve 93 bin kayıtlı üyeye ulaştı.

Ürün Hakkında

"Uygulamanın geliştirilmesi sürecinde, AR-GE ve içerik üretici ekip, 20 ilde yerel rehberlerle işbirliği yaparak başlamış ve daha sonra ofis ortamında yazılı ve görsel materyalleri işlemek amacıyla profesyonel tur rehberleri ve editörlerle çalışmaya başlamıştır.

Bu çalışmalar sonucunda, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Artvin, Çanakkale, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kars, Kastamonu, Konya, Mardin, Muğla, Nevşehir, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerini kapsayan 185 tematik rota ve 2500 gezi noktası oluşturulmuştur.

Tematik rotalar, profesyonel seslendirmenler tarafından stüdyo ortamında 4 dilde seslendirilmiştir. Şu an dijital marketlerde iyi bir konuma sahiptir. Huawei App Gallery'nin Seyahat kategorisinde 1. sırada, IOS App Store'un seyahat aramasında 3. sırada, Google Play Store seyahat aramasında ise 9. sırada yer almaktadır.

Mevcut durumda, GeziBilen amacı gereği gezmeyi seven, yeni yerler keşfetmek isteyen ve alışılmışın dışına çıkmaktan keyif alan gezginler için kusursuz bir gezi deneyimi sunma konusunda başarı sağlamıştır. GeziBilen, Türkiye'nin önde gelen markalarıyla iş birlikleri ve çözüm ortaklıkları geliştirerek güvenilir bir şirket konumuna gelmiştir.

Şu anda, GeziBilen uygulaması içinde 20 şehir gezilebilir durumdadır. Bu şehirleri kapsayan 185 tematik rota ve 2500 gezi noktası sunulmaktadır. Gezginlerin ziyaret ettikleri şehirlerde gezmeleri gereken yerler gezi noktası olarak, şehirleri her yönüyle tanımaları için hazırlanan gezi güzergahları ise tematik rota olarak adlandırılır. Tematik rotalar ve gezi noktaları yazılı ve görsel içeriklerle desteklenmektedir. Seslendirmeler şu an için yalnızca tematik rotalar için yapılmıştır.

Uygulama içinde Etkinlik Takvimi, Keşfet, Blog, Popüler Fotoğraflar, Rozetler ve Rütbeler, Şehir Rehberi, İndirilenler, BilenBilir ve Öneride Bulun gibi gezilerine katkı sunan özellikler bulunmaktadır.

Yakın gelecekte, GeziBilen'in temel hedefi, yurt dışında en çok turistin ziyaret ettiği Fransa, İspanya, İtalya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde yer alarak global bir seviyede hizmet sunmaktır. Bu ülkelerin dahil edilmesiyle GeziBilen'in potansiyel hedef kitlesi 500 milyondan fazlaya ulaşacaktır."

Tespit Edilen Sorun

GeziBilen uygulaması, kişilerin seyahat etme hakkını iyi bir gezi deneyimine dönüştürmek adına geliştirilmiştir. Bu gezi deneyimine dair gezginler için anlamlandırılmış, nitelikli, sesli ve harita eşliğinde deneyim sunan bir yapı bulunmamaktadır.

 1. Gezginler, gittikleri şehirlerdeki tarihi ve turistik gezi noktalarını bilmiyor.
 2. Gezginler, ziyaret ettikleri gezi noktaları hakkında sağlıklı bilgi alamıyor.
 3. Gezginlerin, gezi deneyimi dağınık ve düzensiz, bir tema ya da rota içermiyor.
 4. Gezginlerin zamanları kısıtlı ve kısıtlı vakitte çok fazla yeri ziyaret etmek istiyor.
 5. Gezginler, ziyaret edecekleri yerin konumuna dair bilgiye sahip değil.
 6. Gezinler, yemek ihtiyacı için kötü deneyimlere maruz kalabiliyor.
 7. Gezginler için onlara şehri gezdirecek rehber dışında bir seçenekleri yok.
 8. Gezginler, ziyaret ettikleri şehirlerde başka gezginler ile tanışma imkanına sahip değil. 
 9. Ulaşım, otelcilik sektörü kaliteli bir hizmet verirken hizmetin tarihi ve turistik yerleri keşfetmek anlamındaki hizmette eksik kalıyor.

Bulunan Çözüm

 1. Türkiye'nin 20 ilinde 2500 gezi noktasına gidildi ve uygulama içerisine eklendi. 
 2. Kullanıcısını tanıyan ve öneriler ile kaliteli seyahat deneyimi sunan sesli ve uygulama içi navigasyon imkanı.
 3. Uygulama içine eklenen 2500 gezi noktasının tamamı editörler tarafından yazıldı ve dört dile çevrildi. Bu noktaların aynı zamanda fotoğrafları GeziBilen ekibi tarafından çekildi.
 4. Gezginlerin ilgilerine göre oluşturulan tematik rotalar sayesinde yazılı, sesli, görsel içerik canlı bir navigasyon eşliğinde kullanıcıya sunulur. 
 5. GeziBilen ekibi 20 ili kendi tecrübesi ile gezdi ve keşfetti. Bu sayede ortaya çıkabilecek tüm sorunları ortadan kaldırırken gezginlerin için hazır tematik rotalar oluşturdu. Bu sayede gezginler bilgiye ulaşmak için ayrıca çaba sarf etmiyor. 
 6. Aynı şekilde tüm gezi noktaları ekibimiz tarafından konumları alınarak ve en doğru yerden belirlenmiştir. Standart bir maps uygulamasındaki konumun yanlış bir yere götürme ihtimali varken GeziBilen içindeki konum, kullanıcıyı doğru şekilde gezi noktası ile buluşturur.
 7. Gezginler için lezzetli, temiz ve sağlıklı lezzet noktaları bu illerde çalışan ekibimiz tarafından deneyimlenmiştir. GeziBilen'in önerdiği bir lezzet noktasında GeziBilen daha önce yemek yemiş ve puanlamasını gerçekleştirmiştir. 
 8. Bir şehri gezmek isteyen gezgin için bir kimseye ve zamana bağlı olmadan gezi imkanı sunduk. GeziBilen yaşanacak seyahat deneyimi başından sonuna nettir. İnsana dair hatalar uygulama içerisinde gerçekleşmez çünkü bir dijital rehber eşliğinde gezilir.
 9. İnsanın doğası gereği duyguları davranışlarına yansıyabilir. İyi bir gezi deneyimi için duygu durumlarını devre dışı bırakarak "Dijital Rehber" kavramını geliştirdik. 
 10. Uygulama içerisinde arkadaş ekleme, mesaj gönderme, keşfederken paylaşım yapabilme özellikleri sayesinde aynı şehirdeki gezginler birbirine kolayca ulaşarak tanışabilir ve bir gezi arkadaşlığı kurabilirler. Avrupa'da yer alan "travel body" anlayışının yaygınlaşmasına katkı sunduk.
 11. GeziBilen API sistemi sayesinde içeriğimiz şu anda tüm mobil ve web sistemler içerisine entegre edilebilir hâle gelmiştir. Turizm sektöründe yer alan bazı markalara bu desteğimiz verilmeye başlanmış durumdadır. 

Değer Önerileri

Yazılım altyapımızı sürekli geliştirmekteyiz. Yayında olan mobil ve web versiyonlarımızı teknik ekibimiz ile kullanıcılarımız ve kurumsal müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre planlıyor ve hedeflenen takvim planlaması dahilinde yayına alıyoruz. 

Mobil Uygulama
GeziBilen'in amiral gemisi olan rota kısmında hazır rotaların yanına kullanıcıların sıfırdan hazırlayabileceği rota yaklaşımının AR-GE süreci yaklaşık 4 aydır devam etmektedir. 2024 yaz sezonunda kullanıcılarımız uygulama içerisinde sabit temalı rotaların yanı sıra, kendi istek ve ilgi alanlarına göre rotaları oluşturma özelliği geliştirilmektedir.

VR Rotalar
Uygulama içerisinde rotalar görseller eşliğinde veya navigasyon eşliğinde kullanılabilmektedir. Bu hizmetimizin yanına özel rotalarımızın VR versiyonlarını ekleyeceğiz. Böylelikle daha iyi bir deneyim ve özelleştirilmiş rotalar sunabileceğiz.

İçerik Yayıncılığı
Kurumsal müştelerimiz ile yaptığımız görüşmelerde oluşturduğumuz içeriklerin değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu farkındalık ile içeriklerimizi turizm alanında biletleme ve otelcilik hizmeti veren kurumsal markalara ticarileştirmek için gelişmiş API içerik sistemimizi tamamladık. 

Gelişim Süreçleri

GeziBilen Dijital Rehber uygulamasını hayata geçirmek için başladığımız günden bu yana bir çok konuda mevcut bilgilerimizin üstüne bilgiler ve tecrübeler ekleyerek devam etmekteyiz.

İçeriklerimizi oluştururken sokakta gezen kullanıcının ihtiyaç duyabileceği gereksinimlere göre hazırlarken teknolojik gelişimlerimizi ise gelişen mobil dünya ve kullanıcı alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak yürütmekteyiz. GeziBilen son kullanıcılarına unutulmaz bir deneyim yaşatmak için içerik envanterini her gün geliştirmenin yanı sıra oluşturduğu yazılım alt yapıları ile de son kullanıcılarına ve kurumsal  müşterilerine yeni gelir kapıları aralamaktadır.

 

GeziBilen Dijital Rehber mobil uygulaması son kullanıcılara verdiği yenilikçi hizmet anlayışının yanı sıra kurumsal markalara sağladığı çözüm ortaklığı modelleriyle de süreç içerisinde ürünlerini geliştirmiş ve yeni ürünlerini bünyesine kazandırmıştır.

Diğer Dosyalar

 
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için, amaçlarla sınırlı ve gizliliğe uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Çerezleri nasıl kullandığımızı incelemek ve çerezleri nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.